Koło kolorów dla wizażystów i stylistów

Podstawowy instrument każdego wizażysty po otrzymaniu profesjonalnego wykształcenia, używany do mieszania kolorów oraz komponowania makijaży i zestawień kolorystycznych garderoby.


Strona 1

( jak wyżej) – Mieszanie kolorów.

Proszę obrócić jedną z 4 barw na małym kole do koloru na zewnętrznym kole.W okienku pojawi się kolor otrzymany z wymieszynia tych dwóch barw. Barwy podstwawe zwane inaczej zasadniczymi: czerwony, żółty i niebieski nie mogą powstać poprzez wymieszanie z innych kolorów. Kolory komplementarne zwane także dopełniającymi lub uzupełniającymi: pomarańczowy, zielony, fioletowy powstają w wyniku zmieszania 2 barw podstawowych. Kolory mieszane zwane także trzeciego rzędu są wymieszane z barwy podstawowej i koloru komplementarnego. Kolory ciepłe - czerwony, pomarańczowy i żółty powiększają, zaokrąglają i wysuwają na pierwszy plan. Kolory zimne - zielony, niebieski i fioletowy cofają, są drugoplanowe. Szarość neutralna - wymieszanie czerni i bieli. Walor to stopień jasności koloru.

 

Strona 2

Harmonia i stosunek do siebie danych kolorów. Proszę ustawić strzalkę pod napisem „Reine Farbe” (czysty kolor) na jeden z kolorów umieszczonych na zewnętrznej krawędzi koła. W okienku ukazują się kolory w kolejności : czyste kolory, wymieszane z bielą, szarością i czernią.Kolory monohromatyczne to kolory podstawowe wymieszane z bielą, szarością lub czernią. Kolory achromatyczne to kolory „bezbarwne“ wymieszane z bieli, szarości i czerni. Kolor i światło: zachód słońca lub światło świec zmieniają odziaływanie kolorów. Jasne kolory potrzebują więcej intensywności, ciemne mniej. Kolor i odległość: poprzez odległość kolory zimne wyglądają prawie jak czerń. Potrzebują dlatego więcej jasności, aby otrzymać odpowiednie odcień. Kolory komplementarne to kolory, które znajdują się na kole kolorów na przeciw siebie, np. niebieski i pomarańczowy. Kolory komplementarne złamane to kolory znajdujące się obok koloru komplementarnego. Grupa dwóch kolorów to kombinacja kolorów odzielonych od siebie innym kolorem np. czerwony i pomarańczowy. Grupa trzech kolorów to kombinacja 3 kolorów równo oddalonych od siebie i tworzących trójkąt na kole kolorów. Grupa czterech kolorów to kombinacja 4 kolorów tworząca podwójny kontrast komplementarny i tworząca na kole kolorów prostokąt.


SW012 - duże
SW021 - małe

Tekst: Luiza Lenartowicz - © Wszelkie prawa zastrzeżone